W pustyni i w puszczy - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Szejk Hatim, który niegdyś trudnił się handlem kością słoniową, dotrzymał danej Grekowi obietnicy. Gdy Gebhr uderzył raz Stasia, szejk ukarał go zarządzając trzydzieści batów bambusem w każdą z pięt. Sudańczyk mścił się za to na swoim czarnoskórym niewolniku – Kalim.

Staś miał bardzo silny organizm, dlatego dobrze znosił trudy podroży. Inaczej było z Nel. Dziewczynka wyraźnie schudła, zamiast się opalić zbladła. Chłopiec chcąc zapobiec febrze dawał jej codziennie po pół tabletki chininy. Dinah, która od dłuższego czasu źle się czuła, zemdlała i spadła z wielbłąda. Zdołała na chwilę odzyskać przytomność i pożegnała się z Nel, po czym zmarła z wycieńczenia. Nel bardzo przeżyła tę stratę.

Szóstego dnia podróży karawana dotarła do Faszody, lecz zastała jedynie zgliszcza miasta otoczonego przez szałasy armii Mahdiego. Na miejscu podróżnicy dowiedzieli się, że Smain wyjechał na połów niewolników. Szejk postanowił wysłać dzieci za mężem Fatmy. Mieli go odnaleźć po śladach ognia. Smain podpalał dżunglę, by wypłoszyć z niej zwierzęta, a następnie na nie polować. Uwędzenia mięsa zajmowało około tygodnia czasu, więc szansę na odnalezienie go były spore. Seki-Tamala, mieszkający w Faszodnie przyjaciel szejka Hatima, podarował Nel młodą niewolnicę o słodkim wyrazie twarzy, Murzynkę o imieniu Mea.

Dzieci szykowały się do kolejnej podróży, tym razem przez puszczę. Gebhr, Chamis i dwaj Beduini cieszyli się na myśl, że u boku Smaina upolują sobie kilku niewolników. Wielbłądy były już tak wyczerpane, że nie było mowy o ponownym wykorzystaniu ich w podróży. Dlatego też osiodłano konie. Po trzydniowym wypoczynku w Fasadzie nadszedł dzień wymarszu.

Gebhr szybko wpadł na trop Smaina. Ponieważ jego oddziały wypłoszyły zwierzynę podróżnikom zagrażał głód. Gdyby zabłądzili groziły im nie tylko drapieżniki, ale jeszcze groźniejsze od nich plemiona Murzynów. Gebhr nie mścił się już na dzieciach, koncentrując swoją złość na Kalim. Dzieci często usiłowały wstawiać się w jego obronie, za co czarnoskóry niewolnik bardzo je pokochał.

Gdy pewnego dnia przechodzili przez wąwóz znaleźli się w pułapce bez odwrotu. Na ich drodze stanął lew. Staś usłyszał o zamiarach Gebhra, który zamierzał rzucić Kalego i dzieci zwierzęciu na pożarcie, aby ratować siebie i swoich ludzi. Przekonał Gebhra, że jeśli ten odda mu sztucer, to sam stanie oko w oko z wielkim lwem. Staś podszedł najbliżej jak się dało do drapieżnika i oddał strzał. Zwierze padło martwe na skały. Gdy porywacze wznosili okrzyki radości Staś stał ze sztucerem w dłoniach i zdał sobie sprawę, że lepszej okazji do uwolnienia się mogą już nie mieć. Zastrzelił Gebhra i Chamisa. Beduini rzucili się na chłopca, lecz ten był szybszy i dwoma celnymi strzałami powalił ich na ziemię. Nastała grobowa cisza. Staś stał nieruchomo z błędnym wzrokiem. Nel była przerażona.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 - 


  Dowiedz się więcej
1  Opis krajobrazów z powieści „W pustyni i w puszczy”
2  Afryka w powieści W pustyni i w puszczy
3  Główne wątki literackie „W pustyni i w puszczy”Komentarze
artykuł / utwór: W pustyni i w puszczy - streszczenie szczegółowe


 • moze jak bym przeczytala wiecej niz 10str. cos bym wiedziala a tak to to nic nie wiem. poprostu czytam na marne. Tak mi sie nie chce tego czytac ze szok. :-)
  Majka (maja123 {at} wp.pl)

 • Książka jest nudna i każdemu się nie chce czytać..... Ja obejrzałam film dużo się rożni są inni aktorzy i całkiem inne wydarzenia ... Radzę tę książkę przeczytać bo jest ciekawa i wciągająca :)
  kinia (kingapalowska {at} buziaczek.pl)

 • bardzo fajne streszczenie zaeła mi to 1godzine czasu czytania a film trwa 3.40 minut wiec siwe opłaca czytac streszczenie ZNAKOMITE !!!!!!!!!!
  king (jejusia11 {at} interia.pl)

 • super książka !dostałam tą lekturę na ferie i musiałam poprawić matmę ,więc przeczytałam streszczenie i z polaka dostałam 5 a z matmy 4 to normalnie odlot jak można sobie iść na skróty i nie zawracać sobie głowy
  kasia 234 ()

 • Niektórzy piszą, że książka jest nudna. jak możecie tak mówić !!! Ciekawe ile przeczytaliście. Pierwsze 2 rozdziały nie są zbyt porywające, ale od reszty nie można się odkleić. Jak nie czce wam się czytać to polecam to streszczenie, jest najlepsze. Ale pamiętajcie nic nie jest lepsze niż książka.
  weronika (weronika {at} ieti.pl)

 • Dzięki, dzięki i jeszcze raz dzięki, mam tą lekture na dzisiaj. W książce przeczytałem 250 str. i nie chciało mi się więcej i przeczytałem tu! Zaj&% {at} $* to jest! Dzięki!
  Filip (zijapl224466 {at} gmail.com)

 • beznadzieja lepiej przeczytać sprawdzian jest okropnie trudny moja klasa jest uważana za najlepsza w szkole (mamy sr klasową 5.54)i posypało się duużo 1 buły tylko dwie 4 jedna 3 i dwie 2.
  najmądrzejsza(bogata) ()

 • Dzieki ci bardz za streszczenie,bo potrzebowałam na wypracowanie i na zadanie domowe z letury mam lekture,która ma 475stron mayślałam,że zwariuję ale przeczytałam jednego dnia 27 rozdziałów myslałam,że nie przeczytam tej ksiażki i przeczytałam na ostatnie 2 dni przed omawianiem lektury:,,Wpusyni i w puszczy"i dzięki temu streszczeniu dostałam 6{cel}ale się cieszyłam jeszcze raz wielki dzięki,dzięki i jeszcze raz dzięki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!! WSPANIAŁE TO BYŁO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  WERONIKA (WERONIKA111-2002)

 • jutro mam test z wiadomości z książki w pustyni i w puszczy . na początku ta opowieść nie jest ciekawa . ale później się rozkręca . nawet fajna . dziękuję. ; )))
  ola (kurczak2000 {at} o2.pl)

 • streszczenie normalnie SUPER!!!Ja jak niektóre osoby nie przeczytałem lektury ponieważ nie jesem fanem lektur:( niestety:) jak dla mnie streszczenie było bardzo szczególowe:D Dziękuję za pomoc:D:)
  patryk (symulator246 {at} wp.pl)

 • orany dzięki wielkie naprawde mi sie przydało to najlepsze streszczenie które szybko i fajnie sie czytało , jest bardzo wspaniałe dziękuje tak jak inni
  Sylwia (pyza7 {at} o2.pl)

 • Łał łał łał to streszczenie jest po prostu super jutro mam pisać sprawdzian z tej lektury,a nie zdąrzyłam jej całej przeczytać z resztą i tak bym nie przeczytała.
  Agnieszka (agnieszkasyc2000 {at} wp.pl)

 • Streszczenie Super bardzo mi pomogłaś dziękuję z całego serca ;) Pewnie jak będziemy mieli jakąś długą lekturę też przeczytam streszczenie na tej stronie i jeszcze raz bardzo dziękuje :)
  Weronika (wer-par315 {at} wp.pl)

 • Dzięki..wielkie!!!;) Mam test jutro z tej lektury;) i musiałam to przeczytać,a nienawidzę czytać lektur i włala objawiłaś mi się Ty i Twe boskie streszczenie;)
  Wiktoria (dzidzia522 {at} interia.pl)

 • Książka jestem przygodowa, lecz denerwują mnie opisy przygody i np. słowo Pokazało się....W pewnych momentach jest bardzo fascynująca naprawdę , lecz w pewnych mam jej dość. Ogólnie książka jest naprawdę fajna.. ;) Kali zjeść lwa ;)
  Anonim ()


Tagi: