W pustyni i w puszczy - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Gdy dzieci, zmuszone deszczem, musiały wrócić do Krakowa, słoń z tęsknoty za Nel cały czas trąbił donośnie, aż dziewczynka musiała się mu pokazać. Gdy ją ujrzał, zaczął przebierać nogami, kiwać się, machać uszami i radośnie gulgotać. Mała Rawlison tłumaczyła, że musi być grzeczny i spokojny. Dzieci nazwały słonia King.

Od tego dnia Nel cały czas spędzała u Kinga. Siedziała w baobabie jedynie podczas deszczu. Bawiła się ze zwierzęciem, do którego przyprowadziła nawet Sabę. Kali także przestał się obwiać słonia i odwiedzał go regularnie do dnia, gdy został pokąsany przez dzikie pszczoły, gdy podbierał im miód w dole rzeki. Cierpiał do tego stopnia, że stracił przytomność. Mea wyciągnęła z jego opuchniętego ciała żądła, obłożyła go ziemią, którą Staś podlewał wodą. Silny organizm młodego Murzyna walczył dzielnie z chorobą. Po dziesięciu dniach chłopiec odzyskał zdrowie.

Podczas choroby Kalego dwa konie zaczęły chudnąć. Okazało się, że zostały ugryzione przez muchę tse-tse. Staś przypomniał sobie wiadomości ze szkoły o musze afrykańskiej. Tarkowski stwierdził, że jego konie i osioł były mocno pokąsane. Kali codziennie nacierał je wonną rośliną z dżungli o zapachu cebuli, jednak nic to nie pomogło. Zwierzęta dalej chudły. Zatrwożony Staś nie wyobrażał sobie dalszego losu bez koni. Jak mieli ruszyć w dalszą drogę?

Kłopoty spadały na głowę chłopca niczym miecz. Nel straciła apetyt, skarżyła się na dziwne samopoczucie. Raz było jej gorąco, a raz zimno. Jej ząbki dygotały, a ciałem wstrząsały dreszcze. Tarkowski nie miał już ani jednego proszku chininy. Domyślił się, że Nel choruje na febrę. W końcu nadszedł pierwszy atak choroby. Nel zaczęła się rzucać jak złowiona ryba, miała przywidzenia i halucynacje. Tarkowski cały czas modlił się o jej zdrowie. W końcu poszedł nad rzekę, gdzie upolował dwie kaczki, które Mea przeznaczyła na rosół dla chorej. Gdy dziewczynka piła wywar, chłopiec zobaczył, jak bardzo wyniszczyła ją jedna noc gorączki. Jej cera była żółta i przezroczysta, usta poczerniałe, oczy podkrążone. Angielka nie miała siły. Zrozpaczony Tarkowski obawiał się drugiego ataku febry, który przyszedł dopiero po tygodniu. Nie był już tak silny, jak pierwszy, ale dziewczynkę wyczerpał doszczętnie.

Pewnego dnia z nowiną przybiegł Kali. Zaprowadził Stasia w miejsce, z którego widać było daleko wśród dżungli, między wierzchołkami dwóch wzgórz unoszący się dym. Polak, mimo strachu przez Smainem i jego derwiszami udał się w drogę z nadzieją zdobycia proszków chininy – jedynego ratunku dla Nel. Przed wyruszeniem pobłogosławił wiernego przyjaciela Kalego, dał mu wskazówki do dalszego działania w razie, gdyby nie wrócił, wziął sztucer i naboje i wyruszył do dżungli.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 - 


  Dowiedz się więcej
1  Charakterystyka Nel Rawlison
2  Spotkanie ze słoniem - opis przygody
3  W pustyni i w puszczy - genezaKomentarze
artykuł / utwór: W pustyni i w puszczy - streszczenie szczegółowe


 • moze jak bym przeczytala wiecej niz 10str. cos bym wiedziala a tak to to nic nie wiem. poprostu czytam na marne. Tak mi sie nie chce tego czytac ze szok. :-)
  Majka (maja123 {at} wp.pl)

 • Książka jest nudna i każdemu się nie chce czytać..... Ja obejrzałam film dużo się rożni są inni aktorzy i całkiem inne wydarzenia ... Radzę tę książkę przeczytać bo jest ciekawa i wciągająca :)
  kinia (kingapalowska {at} buziaczek.pl)

 • bardzo fajne streszczenie zaeła mi to 1godzine czasu czytania a film trwa 3.40 minut wiec siwe opłaca czytac streszczenie ZNAKOMITE !!!!!!!!!!
  king (jejusia11 {at} interia.pl)

 • super książka !dostałam tą lekturę na ferie i musiałam poprawić matmę ,więc przeczytałam streszczenie i z polaka dostałam 5 a z matmy 4 to normalnie odlot jak można sobie iść na skróty i nie zawracać sobie głowy
  kasia 234 ()

 • Niektórzy piszą, że książka jest nudna. jak możecie tak mówić !!! Ciekawe ile przeczytaliście. Pierwsze 2 rozdziały nie są zbyt porywające, ale od reszty nie można się odkleić. Jak nie czce wam się czytać to polecam to streszczenie, jest najlepsze. Ale pamiętajcie nic nie jest lepsze niż książka.
  weronika (weronika {at} ieti.pl)

 • Dzięki, dzięki i jeszcze raz dzięki, mam tą lekture na dzisiaj. W książce przeczytałem 250 str. i nie chciało mi się więcej i przeczytałem tu! Zaj&% {at} $* to jest! Dzięki!
  Filip (zijapl224466 {at} gmail.com)

 • beznadzieja lepiej przeczytać sprawdzian jest okropnie trudny moja klasa jest uważana za najlepsza w szkole (mamy sr klasową 5.54)i posypało się duużo 1 buły tylko dwie 4 jedna 3 i dwie 2.
  najmądrzejsza(bogata) ()

 • Dzieki ci bardz za streszczenie,bo potrzebowałam na wypracowanie i na zadanie domowe z letury mam lekture,która ma 475stron mayślałam,że zwariuję ale przeczytałam jednego dnia 27 rozdziałów myslałam,że nie przeczytam tej ksiażki i przeczytałam na ostatnie 2 dni przed omawianiem lektury:,,Wpusyni i w puszczy"i dzięki temu streszczeniu dostałam 6{cel}ale się cieszyłam jeszcze raz wielki dzięki,dzięki i jeszcze raz dzięki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!! WSPANIAŁE TO BYŁO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  WERONIKA (WERONIKA111-2002)

 • jutro mam test z wiadomości z książki w pustyni i w puszczy . na początku ta opowieść nie jest ciekawa . ale później się rozkręca . nawet fajna . dziękuję. ; )))
  ola (kurczak2000 {at} o2.pl)

 • streszczenie normalnie SUPER!!!Ja jak niektóre osoby nie przeczytałem lektury ponieważ nie jesem fanem lektur:( niestety:) jak dla mnie streszczenie było bardzo szczególowe:D Dziękuję za pomoc:D:)
  patryk (symulator246 {at} wp.pl)

 • orany dzięki wielkie naprawde mi sie przydało to najlepsze streszczenie które szybko i fajnie sie czytało , jest bardzo wspaniałe dziękuje tak jak inni
  Sylwia (pyza7 {at} o2.pl)

 • Łał łał łał to streszczenie jest po prostu super jutro mam pisać sprawdzian z tej lektury,a nie zdąrzyłam jej całej przeczytać z resztą i tak bym nie przeczytała.
  Agnieszka (agnieszkasyc2000 {at} wp.pl)

 • Streszczenie Super bardzo mi pomogłaś dziękuję z całego serca ;) Pewnie jak będziemy mieli jakąś długą lekturę też przeczytam streszczenie na tej stronie i jeszcze raz bardzo dziękuje :)
  Weronika (wer-par315 {at} wp.pl)

 • Dzięki..wielkie!!!;) Mam test jutro z tej lektury;) i musiałam to przeczytać,a nienawidzę czytać lektur i włala objawiłaś mi się Ty i Twe boskie streszczenie;)
  Wiktoria (dzidzia522 {at} interia.pl)

 • Książka jestem przygodowa, lecz denerwują mnie opisy przygody i np. słowo Pokazało się....W pewnych momentach jest bardzo fascynująca naprawdę , lecz w pewnych mam jej dość. Ogólnie książka jest naprawdę fajna.. ;) Kali zjeść lwa ;)
  Anonim ()


Tagi: